Hakerski napadi (Uvod)
#1
Hakerski napadi

Najveći ratovi u budućnosti vodiće se u sajber prostoru. Ko bude ovladao i bio vodeći na polju sajber prostora taj će biti i vodeća zemlja. Po mom mišljenju Kina je jedna od vodećih zemalja sa ogromnim sajber potencijalom. Srbija ima veliki potencijal zbog stručnjaka koji imaju veliko znanje. Postoji jedan projekat koji je započeo Srpski inžinjer a taj projekat se zove Othernet i to je budućnost interneta po mom shvatanju (Internet u orbiti) ...

Hakerski napadi na servere su ozbiljan problem i mogu izazvati velike probleme za vašu organizaciju. Evo nekoliko saveta koji bi vam mogli pomoći da zaštitite vaš server od hakerskih napada:

1. Održavajte softver ažuriranim: Redovno ažuriranje softvera može pomoći u otkrivanju i popravljanju ranjivosti u vašem sistemu.

2. Koristite jake lozinke: Lozinke trebaju biti složene i sastavljene od kombinacije slova, brojeva i posebnih znakova kako bi bile teške za provaliti.

3. Koristite dvofaktorsku autentifikaciju: Ova sigurnosna značajna tehnika zahteva od korisnika da unesu svoj korisnički ID i lozinku, te dodatnu autentifikacijsku metodu kao što su SMS kodovi ili aplikacije za autentifikaciju.

4. Instalirajte firewall: Firewall je softver koji može blokirati ulazni pristup u vaš sistem od nepoznatih izvora.

5. Koristite sigurnosne certifikate: Sigurnosni certifikati šifriraju komunikaciju između web servera i klijenta, što pomaže u zaštiti podataka i sprečavanju krađe podataka.

6. Redovno izvodite sigurnosne kopije podataka: Sigurnosne kopije su važne u slučaju da se vaš server hakuje, jer možete povratiti izgubljene podatke.

7. Edukacija zaposlenih: Zaposleni bi trebali biti edukovani o sigurnosnim postupcima kako bi se smanjio rizik od hakerskih napada zbog ljudske greške.

Osim ovih saveta, uvek biste trebali biti svesni sigurnosnih rizika i pratiti najnovije trendove u cyber sigurnosti kako biste zaštitili svoj server i vaše poslovanje.

VRSTE NAPADA

Hakerski napadi na servere se često koriste kako bi se ugrozila sigurnost podataka, narušio integritet sistema ili kako bi se postigla finansijska dobit. Postoje različiti načini na koje se može izvesti hakerski napad na server, a neki od najčešćih su:

1. DDoS napadi: Napadi distribuirane usluge uskraćivanja (DDoS) koriste veliki broj računara kako bi se preplavio server velikim brojem zahteva. To može dovesti do preopterećenja sistema i nemogućnosti pružanja usluga korisnicima.

2. Napadi snižavanjem: Napadi snižavanjem (DoS) su slični DDoS napadima, ali koriste samo jedan računar da izvrši veliki broj zahteva kako bi se preplavio server.

3. SQL ubrizgavanje: SQL inekcija je tehnika koja se koristi kako bi se iskoristila ranjivost baze podataka kako bi se pristupilo ili promienilo podatke u bazi.

4. Phishing napadi: Phishing napadi se koriste kako bi se dobili korisnički podaci, kao što su korisnička imena i lozinke, putem lažnih e-mailova ili web stranica.

5. Malware napadi: Malware napadi koriste zlonamerne programe, kao što su virusi, crvi i trojanski konji, kako bi se instalirali na serveru i izvršili zlonamerni kod.

Kako bi se sprečili hakerski napadi, važno je da organizacije redovno procenjuju sigurnosne rizike i preduzimaju mere kako bi se smanjili rizici. Osim toga, važno je edukovati zaposlene o sigurnosnim postupcima i praksama, koristiti jake lozinke, ažurirati softver i koristiti sigurnosne certifikate i firewall. Takođe je važno redovno izvoditi sigurnosne kopije podataka kako bi se osiguralo da se podaci mogu povratiti u slučaju hakovanja servera.

Hakerski napadi na servere mogu biti vrlo različiti u svojoj prirodi, intenzitetu i trajanju, te mogu uzrokovati različite vrste štete za organizaciju. Evo nekih dodatnih činjenica o ovom problemu:

- Hakerski napadi na servere se mogu sprovesti iz različitih razloga. Neki napadi su motivisani finansijskom dobiti, dok su drugi motivisani političkim ili ideološkim ciljevima. Postoje i napadi koji se sprovode samo iz zabave ili izazova.

- Prema istraživanju, većina hakerskih napada na servere se sprovodi kako bi se dobilo pristup osetljivim podacima, kao što su finansijski podaci, korisnički podaci ili intelektualno vlasništvo.

- Hakerski napadi na servere mogu dovesti do ozbiljnih finansijskih gubitaka za organizacije. Prema jednom izveštaju, prosečni troškovi oporavka nakon napada iznose oko 1,4 miliona dolara po organizaciji.

- Prema izveštaju američkog Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju, oko 25% svih hakerskih napada na servere uspešno prođe kroz sigurnosne mere koje su na njima postavljene.

- Organizacije se mogu zaštititi od hakerskih napada na servere korišćenjem različitih sigurnosnih mera, kao što su kriptiovanje podataka, sigurnosne certifikate, firewall, antivirusni softver i sistemi za upravljanje identitetom i pristupom.

- Kako bi se smanjio rizik od hakerskih napada na servere, organizacije bi trebale edukovati svoje zaposlene o sigurnosnim postupcima i praksama, te sprovoditi redovne provere sigurnosti kako bi otkrile ranjivosti u svojim sistemima.

Uzimajući u obzir činjenice o hakerskim napadima na servere, važno je da organizacije shvate ozbiljnost ovog problema i preduzimaju mere za zaštitu svojih sistema i podataka.

Naravno da postoji još gomila hakerskih napada i tehnika, ali ovo je samo neki zbir najčešćih napada. Pored ovih napada postoji još mali milion hakerskih tehnika za provaljivanje u tuđe servere i računarske mreže. Pošto je ovo samo uvod, naravno da će biti dopunjeno nekim novim napadima i tehnikama.
Reply
#2
Da li možeš da napišeš nešto više o projektu koji si spomenuo Othernet? Hvala.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#3
Othernet isporučuje multimedijalno emitovanje malim, prenosivim prijemnicima(dreamcatcher). Spajanjem globalno skalabilnog satelitskog emitovanja sa lako dostupnim tehnologijama i bogatim digitalnim medijima, Othernet donosi novu komunikacionu platformu dostupnu svima. Sam dreamcatcher uredjaj nije skuplji od 50 dolara a sam po sebi već ima sposobnost isp uredjaja sa da kažemo ograničenjima. Zamisao otherneta je internet iz orbite putem satelita.
Reply
#4
Uredjaj koji je pokazan na linku Othernet je obican LNB uredjaj, dakle potreban je i tanjir i koliko vidim u potanju samo RX a ne i Tx uredjaj sto znaci da samo prima signal.

opseg koliko vidim je Ku sto znaci da se koristi znantno uzi dijagram zracenja sto opet znaci da se mora biti tacno pozicioniran na satelitu koji je pretezno u geo orbiti. ovaj metod se koristi dugo godina, vojska (takticke jedinice) ili pomorska industrija ga koristi u vidu VSATs.
Generalno, ne vidim bas buducnost intrneta u Ku opsegu..download dostupnih podataka sa satelita pomocu skystar kartica ok,za nekog krajnjeg korisnika za upload / download puno je skup..nesto mi bas nije buducnost..
Poredjenja radi, Star link radi u L opsegu gde je dijagram zracenja siri i samim tim snop za prijem signala je mnogo jednostavniji za podesavanje i nije tezak za krajnje korisnike...
Takodje, sa neke cyber,bezbednosne strane prijem signala putem satelita nije bas bezbedan i podlozan je ometanjima, smetnjama ((pogotovo visi opsezi kao sto je Ku) sto se pokazalo tokom sukoba u UA sto opet nekako govori da cemo mi a i ostatak sveta jos uvek da koristimo izraz " ne moze to bez kabla..."
Reply
#5
@iznogud ... u pravu si, zato sam i stavio "da kažemo ograničenjima" ...
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)