Hardware (Uvod)
#1
Hardware
***

Hardver (eng. hardware), fizički deo jednog računara. Od njegovih performansi, karakteristika i kvaliteta u najvećoj meri zavise mogućnosti vašeg kompjutera.

Neki od glavnih delova računara

* Matična ploča: Osnovna komponenta računara, koja vezuje sve komponente u celinu i omogućava njihovu komunikaciju. Od nje mnogo toga zavisi, jer ona direktno utiče na performanse računara, shodno njenom setu čipova (eng: chipset), socket­u, i samoj izradi matične ploče. Vremenom su se pojavljivali razni standardi matičnih ploča, koje nazivamo forum faktori. Forum faktor opisuje oblik i veličinu matične ploče. ATX je standard koji je u današnje vreme uobičajen. Njega već polako istiskuje njegov mikro partner mATX, logično napravljen da bi stao u manja kućišta. Neki od glavnih delova matične ploče su:

* Procesor ­ CPU (eng. central processing unit), elektronska komponenta sačinjena od stotina miliona mikro­tranzistora. Procesor obrađuje (procesuje) i izvršava mašinski (binarni) kod, koji mu govori šta da radi. Jedini razumljivi jezik procesoru je asemblerski jezik.

* Grafička kartica ­ GPU (eng. graphic processing unit); njena uloga je da “prevede” binarni kod u grafički prikaz slike. Ove kartice su opremljene jakim grafičkim procesorima, koji po snazi i broju tranzistora gotovo pariraju glavnom procesoru.

* Set čipova (eng. chipset), glavni deo koji veže ostale delove računara sa procesorom i šalje informacije o njima. Deli se na severni i južni most (eng: northbridge, southbridge).

* Severni most (eng. northbridge) je direktno povezan sa procesorom (CPU), preko FSB (eng. front side bus), pa omogućava brži pristup podacima iz memorije i grafičke kartice. On je integrisan, što znači da se ne može menjati.

* Južni most (eng. southbridge) je sporiji od severnog mosta, pa sve informacije iz CPU­a idu prvo preko severnog mosta, pa tek onda na južni most, koji je sabirnicama spojen sa perifernim delovima matične ploče: PCI, USB, zvučnom karticom, SATA i PATA konektorima itd.

* HDD (eng. hard disc), je magnetni cilindrični disk, na koji se upisuju podaci u koncentričnim krugovima, dok se on vrti. Glava, komponenta koja ispisuje podatke, u određenim trenucima propušta struju, ostavljajući trag u vidu niza nula i jedinica, koje čine binarni kod. Hard disk se sastoji od nekoliko diskova, od nemagnetnih materijala, premazanih tankim slojem feromagnetnog materijala, debljine između 10 i 20 nm. Disk se vrti oko svoje ose brzinom od 3.000 do 10.000 obrtaja u minuti. Dok se glava koja čita i piše nalazi tik iznad njega, na ručici koja je pomera bliže ili dalje od centra. Postoje i SSD diskovi koji su nekoliko puta brži od običnih diskova.

* Soket (eng. socket), je utikač za procesor i on određuje koju vrstu procesora možemo da stavimo na matičnu ploču. BIOS (eng. basic input/output system) postavlja osnovne radne parametre računarskog sistema i pronalazi i učitava operativni sistem u radnu memoriju.

* ROM (eng. read only memory) se koristi kao komponenta za pohranjivanje podataka u računaru. Memorije funkcionišu pomoću memorijskih adresa ­ tačnih mesta u računarskoj memoriji gde se nalaze delovi podataka koje treba upisati ili preuzeti. Svaka adresa se označava kao binarni broj iz niza. Podaci skladišteni u ROM memoriji ne mogu biti izmenjeni, ili mogu biti izmenjeni sporo i sa teškoćama, pa se ROM uglavnom koristi za firmware (softver koji je vezan za specifični hardver i ne zahteva česta ažuriranja).

* RAM (eng. random access memory) ili radna memorija, je vrsta memorije koja je direktno adresibilna, što znači da možete direktno uticati i menjati adresu podataka koji vam trebaju i njenom sadržaju se može pristupiti po proizvoljnoj lokaciji, a ne samo redom (sekvencijalno, kao kod traka).

* Naponska jedinica je deo koji računar napaja električnom energijom i obezbeđuje da svaki deo dobije količinu energije koja mu je potrebna, s obzirom da ne troše sve komponente računara jednaku količinu električne energije. Takođe, jedan od glavnih zadataka napojne jedinice je da transformiše 220 V standardnog napajanja u 3,3 V, 5 V i 12 V, u skladu sa naponskim zahtevima hardvera u računaru. Naponska jedinica ima i sopstveno hlađenje.

Portovi
***
* USB (eng. universal serial bus), standardizovani serijski ulaz se koristi za povezivanje širokog spektra perifernih, tj. spoljašnjih uređaja. Standardi USB su: USB 1.1, brzine 1.5 Mb/s do 12 Mb/s, USB 2.0, brzine do 60 Mb/s i USB 3.0, brzine 625 Mb/s.

* DVI (eng. digital visual interface) je grafički izlaz na grafičkoj kartici, novijeg datuma i većeg kvaliteta nego stari VGA priključak.

* PS/2, stariji priključak sa zadnje strane računara, sastoji se od dva porta, zelenog i ljubičastog, i služi da se priključe tastatura i miš. Ali se sve manje koristi, jer ga skoro svuda zamenjuje USB.

Izvor: Dinov Zabavnik (Dnevnici jednog dinosaurusa) - sastavljen 2015 godine.
D - ­Dinamika, Diamonds
I­ - Inovativnost, Improve
N - ­Nauka, Native
O­ - Obrazovanje, OG
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)