Kvantni računari (Moj pogled na kvantnu mehaniku)
#1
Kvantni računari funkcionalno koriste kvantna svojstva mikročestica. Kod klasičnih računara informacija se bazično predstavlja u obliku bitova (0 i 1) gde jedna informacija može biti ili 0 ili 1. Kod kvantnih računara osnovne operacije su kjubiti (qbit), koji koriste kvantni fenomen superpozicije i druga kvantna svojstva za operaciju nad informacijama. To znači da kjubit može u isto vreme biti i 0 i 1. 

Detaljnije možete pročitati na sledećem linku:
Kvantni računari

Primer faktorisanja brojeva:

Faktorisanje je u matematici razlaganje nekog objekta (broja, polinoma ili matrice) u produkt nekih drugih objekata, ili faktora, koji kada se međusobno pomnože daju originalni broj. Primer gde je prvi kvantni računar fatktorisao broj 15 u oblik 3 x 5 i to je bio prvi zadatak koji je jedan kvantni računar u istoriji uradio. Za kompleksne operacije i proračune sa faktorisanjem, tamo gde bi klasičnom računaru trebalo previše svetlosnih godina, kvantni računari će biti produktivni u samo 20 minuta.

Klasični računari imaju operacije koje u realnim uslovima svaki broj u množenju sa svakim postavljaju kao pojedinačne operacije i za izračunavanje mnogo operacija, potrebno je mnogo procedura, a samim tim i velika procesorska moć. Uzimajući u obzir da je silicijum ograničena materija svojim hemijskim sastavom, taj matetrijal već ulazi u svoju crvenu zonu i prosto ne može da izađe na kraj sa složenom matematikom. Taj problem rešava kvantni računar. Dakle, kod običnog računara operacije se dešavaju standardnim procedurama, dok kvantni računar istu operaciju rešava iz superpozicije. Kako to ? Uzećemo brojeve 1, 2, 3, 4, 5 i broj 7 kao množilac. Klasični računar radi sledeće: 1 x 7, 2 x 7, 3 x 7, 4 x 7, 5 x 7 i to je njegovo moguće stanje. Kvantni računar uzima svih 5 bojeva u niz (stavlja ih u superpoziciju kjubita) i u istom trenutku ih sve množi sa 7. Kod ovako prostih operacija to deluje jednostavno, ali šta je on zapravo uradio ? Ubrzao je procesorsko vreme, samim tim u ovom slučaju ubrzao operaciju 5 puta. Kada su u pitanju složeniji zadaci tipa: 1, 2, 3, 4, 5 i množioci 2, 3, 4, 5, 6, klasični računar će opet krenuti redom proceduralno i opet će mu trebati vreme, dok će kvantni računar staviti prve brojeve u jedan apstraktni niz, ali će isto i uraditi sa drugim brojevima (i od njih će napraviti apstraktni niz) i umesto računanja prvog niza sa svakim pojedinačno, on će superpozicijom drugog niza odrediti zajednički indeks koj će zapravo biti kvantno moguće stanje i dozvoliće prvom nizu da se pomnoži sa drugim i faktički će u jednoj operaciji odraditi mnogo kompleksu operaciju koju bi bit proceduralno rešavao. Ovo nam govori da će kvantni bit zapravo rešavati svaku našu zamisao u apstraktnom smislu dok god ga mi ne posmatramo. Onog trenutka kada počnemo da ga posmatramo, output će biti ili nula ili jedinica kao konačna vrednost.
...
Zaključak. Super kvantni kompjuteri bi mogli za kratko vreme da razbiju svaku moguću tajnu na svetu (sve TOP SECRET oznake bi postale javne – PUBLIC) jer bi svaki asimetrični, ali i simetrični algoritam bio razbijen za mnogo kratko vreme i sve oznake pod velom tajne bi bile razokrivene. To bi bio veliki napredak za čovečanstvo. FULLSTOP.

Srdačno.
M.
Reply
#2
Da li možeš da nam objasniš kako se ova tehnologija primenjuje za zaštitu u ovom slučaju: Untappable internet offered by quantum technology. Koje su prednosti a koje su mane? Hvala.
“If you think you are too small to make a difference, try sleeping with a mosquito.” - Dalai Lama XIV
Reply
#3
Ne razumem baš najbolje sta želiš da mi kažeš. Ali znam da kada se po sobi provoza foton ili kada se generiše kvark (Kvarkovi su elementarne čestice koje sačinjavaju protone, neutrone i sve ostale složene čestice. Kvarkovi su čestice koje imaju spin 1/2 kao i sve ostale čestice materije ali imaju električni naboj od 1/3 e ili 2/3 e) da tu zaštitu ništa ne može da probije. Molim te generiši mi jasnije pitanje, ovako ne razumem šta treba da odgovorim.

Baci pogled na ovo: Laser maze
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)