Državljanin Srbije priznao kradju miliona dolara u napadima na poslovne mejlove BEC
#1
Dvojni državljanin Srbije i Mađarske priznao krivicu pred Saveznim sudom na Menhetnu za višemilionsku kompromitaciju poslovne e-pošte

Dejmijan Vilijams, američki tužilac za južni okrug Njujorka, saopštio je danas da se Dejan Medić izjasnio krivim za učešće u šemi kompromisa poslovne e-pošte koja je ukrala preko 3,7 miliona dolara od 15 kompanija žrtava u Sjedinjenim Državama i Evropi. Medić se izjasnio krivim po jednoj tački optužnice za prevaru pred američkim okružnim sudijom Gregorijem Vudsom, kome je njegov slučaj dodeljen.

Američki tužilac Dejmijan Vilijams rekao je: „Kao što je danas priznao na sudu, Dejan Medić je učestvovao u šemi za prevaru Amerikanaca i drugih širom sveta. Današnja Medićeva molba treba da posluži kao upozorenje onima koji misle da mogu da napadaju druge i da se sakriju iza anonimnosti interneta na bezbednoj udaljenosti: Sjedinjene Države i njihovi međunarodni partneri će vas pronaći i pozvati na odgovornost.     

Prema optužnici i drugim dokumentima koji su dostavljeni u predmetu, uključujući izjave okrivljenog pod zakletvom tokom izjašnjavanja o krivici:

Od jula 2018. ili približno tog datuma, do približno marta 2019., okrivljeni je učestvovao u kompromitovanju poslovne e-pošte koja je koristila lažne telefonske pozive i lažne naloge e-pošte da bi dobila novac od najmanje 15 preduzeća žrtava u Sjedinjenim Državama („Kompanije žrtve“). Šema je obično pokrenuta putem telefonskog poziva upućenog kompaniji sa sedištem u SAD sa evropskog telefonskog broja.
Tokom ovog poziva, pozivalac se predstavljao ili kao viši izvršni direktor ili član odbora matične kompanije sa sedištem u Evropi.
Tokom poziva, pozivalac je zatražio pomoć kompanije žrtva u navodno hitnom bankovnom transferu sredstava u vezi sa navodnim dugovanjima matične kompanije.
Nakon poziva, žrtva je tada primila početnu naknadnu e-poštu sa adrese e-pošte sa imenom domena koje je bilo isto ili pogrešno slično imejlu strane matične kompanije žrtve – proces poznat kao „spoofing“ e-pošte.
Članovi šeme bi nastavili razgovore koristeći lažne i druge naloge e-pošte u vezi sa plaćanjem navodnog duga od strane evropskog matičnog preduzeća.
Članovi šeme su zatim pružili informacije o bankovnom transferu i radili na tome da na prevaru navedu kompaniju žrtva da prebaci sredstva na račune koje kontroliše član šeme.

Najmanje 15 kompanija žrtava pretrpelo je ukupan gubitak od približno 3,7 miliona dolara tokom šeme.
Pored toga, istraga je otkrila da je šema takođe pokušala da dobije približno 6,8 miliona dolara dodatnih lažnih plaćanja od američkih kompanija za žrtve koje su bile neuspešne.

Kao deo šeme, najmanje nekoliko kompanija žrtava je na prevaru navedeno da pošalju sredstva direktno na račune u mađarskim bankama koje je otvorio i kontrolisao Medić .
Pored toga, neke od kompanija žrtava slale su prihode na račune drugih evropskih banaka koji su konvertovani u zlato.
Nakon toga, 27. aprila 2019. ili približno tog datuma, mađarske vlasti su uhapsile Medić -a u pokušaju da pređe granicu sa Srbijom u posedu, između ostalog, tri serijske zlatne poluge koje su bile prihod od šeme prevare.

* * *

Medić, 49, stanovnik Šabadka u Srbiji, priznao je krivicu po jednoj tački optužnice za žičanu prevaru, za koju je predviđena maksimalna zatvorska kazna od 20 godina. Maksimalnu potencijalnu kaznu u ovom slučaju propisuje Kongres i ovde je data samo u informativne svrhe, pošto će svaku kaznu okrivljenom odrediti sudija.

G. Vilijams je pohvalio FBI za njihov izvanredan istražni rad na ovom slučaju.

Kancelarija za međunarodne poslove Ministarstva pravde pružila je značajnu pomoć u istrazi i obezbeđivanju ekstradicije Medić-a iz Mađarske.

Ovaj slučaj vodi odeljenje za složene prevare i sajber kriminal. Za tužilaštvo su zaduženi pomoćnici američkog tužioca Jilan Kamal i Louis A. Pellegrino.


Izvor: https://www.justice.gov/usao-sdny/pr/ser...ti-million
Reply
#2
Na žalost ove presude koje su izrečene su samo neke Pirove pobede, smirivanje duhova i načini da odredjene službe opravdaju platu. BEC napadi su jedni od relativno rasprostranjenih, da kažemo tihih napada ali mnogo veću zaradu donose ransom napadi koji čine da ovde pomenuta cifra od 3,7 miliona izgleda kao mala maca.
Reply


Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)